29.09 Dzień Kuriera i Przewoźnika

Dzisiaj, 29 września przypada święto Kuriera i Przewoźnika!

Ustanowione zostało w 2004 roku, dzięki wspólnej inicjatywie polskich firm kurierskich. Ideą było zwrócenie społecznej uwagi na zawód kuriera i podkreślenie istotnej roli firm kurierskich w nowoczesnej gospodarce.

Kurier jest wizytówką firmy, reprezentującą ją na co dzień w kontaktach z klientami oraz gwarantem terminowego i bezpiecznego dostarczenia transportowanych towarów. Musi posiadać doskonałą znajomość topografii (dzisiaj dzielnie wspomaganą przez GPS), ponadprzeciętny refleks, być osobą dynamiczną i komunikatywną, nie wspominając o perfekcyjnej znajomości przepisów drogowych.

Samo słowo "kurier" ma pozytywne konotacje, m.in. historyczne. Na ziemiach polskich pierwsze znane sposoby komunikacji istniały już za panowania Bolesława Chrobrego, a oparte były na systemie wici, gońców i tzw. podwód. W czasach nam nieco bliższych, kurier był kojarzony z osobą, która np. dostarczała z narażeniem życia ważne informacje w czasie konfliktów zbrojnych. Współcześnie zawód kuriera, szczęśliwie nie wymaga już takiego heroizmu, ale dalej pozostaje bardzo wymagający: jednego dnia pojedynczy kurier może "przerzucić" w paczkach nawet kilkaset kilogramów i przejechać 300 kilometrów.

Dlaczego 29 września obchodzimy Dzień Kuriera i Przewoźnika? Tego dnia Kościół katolicki w Polsce wspomina św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.

Wszystkiego najlepszego!


Wykonanie strony internetowej: weboski