iconBOK 33 445 70 30 iconOferta biznes 503 150 970 kalendarz dni wolnych
8  najlepszych praktyk dla klientów e-sklepów w czasie pandemii

8 najlepszych praktyk dla klientów e-sklepów w czasie pandemii

27 marca 2020
W obawie przed zakażeniem, coraz więcej osób decyduje się na zakupy on-line. Według badań wzrost liczby zamówień zwiększył się kilkukrotnie. Poniżej zebraliśmy najlepsze porady dotyczące e-zakupów w czasie epidemii, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Stosowanie ich - choć czasami uciążliwe - minimalizuje ryzyko zakażenia.

POBIERZ PORADNIK W FORMIE PDF

1. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
Niezbędnym elementem zwalczania pandemii jest ograniczanie kontaktów międzyludzkich. Nie unikniesz ich całkowicie, ponieważ musisz robić m.in. zakupy spożywcze. Dzięki handlowi elektronicznemu unikasz konieczności odwiedzenia sklepu stacjonarnego, przez który przewija się codziennie bardzo wiele osób. W sieci masz możliwość szerokiego zaspokojenia swoich potrzeb zakupowych bez wychodzenia z domu. Dotyczy to zarówno produktów, jak i usług. Kupując on-line minimalizujesz ryzyko zakażenia, chroniąc siebie, swoich bliskich, ale też inne osoby.

2. Kupuj więcej, ale rzadziej
Zaplanuj zakupy - przede wszystkim spożywcze - w taki sposób, aby nie musieć ich szybko powtarzać. Epidemia to właściwy czas, aby kupować produkty w większych ilościach. Według badania Izby Gospodarki Elektronicznej aż 49% internautów zrobiło zapasy na okoliczność kwarantanny. Oczywiście są produkty, z krótkimi terminami przydatności czy takie, które zwyczajowo kupujemy codziennie, jak np. pieczywo. Rozważ jednak czy nie można ich zamrozić i w ten sposób ograniczyć częstotliwość zakupów.

3. Przemyśl swoje zakupy
Ograniczenia związane z przemieszczaniem się oraz dużo wolnego czasu sprzyjają zakupom w sieci. Same zakupy mogą być jednym ze sposobów radzenia sobie z niecodzienną sytuacją, szczególnie jeśli trwa ona długo. Dodatkowo, sklepy będą teraz chętniej robiły promocje i wyprzedaże. Dlatego zastanów się, czy wszystko co kupujesz jest Ci naprawdę potrzebne. Gdy epidemia się skończy, może okazać, że wiele zakupów było niepotrzebnych.

4. Czytaj komunikaty sklepów i firm kurierskich
Zanim dokonasz zakupów upewnij się, że dany towar jest dostępny. Sprawdź czy nie ma informacji o opóźnieniach w dostawach lub wysyłkach. Czas epidemii to z jednej strony okres większej liczby zamówień on-line, a z drugiej ograniczeń, które dotykają także e-sklepy i firmy logistyczne.5. Zachowaj dystans
Kontakt z kurierem jest o wiele mniej ryzykowny niż wizyta w sklepie stacjonarnym. Ale i w takim przypadku warto zminimalizować interakcję międzyludzką. Przez telefon możesz ustalić z doręczycielem sposób w jaki przekaże Ci paczkę. W czasie epidemii firmy kurierskie pozwalają na mniej restrykcyjne formy pokwitowania i odbioru przesyłek. Dobrym sposobem jest pozostawienie paczki pod drzwiami, a nie przekazywanie jej z rąk do rąk. Jeśli kontakt z kurierem jest konieczny, postarajcie się zachować odległość 1-1,5 metra między sobą.

6. Załóż maskę i gumowe rękawice
W Czechach noszenie masek przez wszystkich obywateli jest obowiązkowe. Kurier, który do Ciebie przyjedzie też prawdopodobnie będzie w masce i gumowych rękawicach. Maski nie dają pełnej ochrony, ale według różnych szacunków mogą obniżać ryzyko zakażenia o 30-80%. Dlatego odbierając paczkę w masce zmniejszasz ryzyko infekcji. Przy odbiorze przesyłki w paczkomacie koniecznie załóż rękawiczki. Często możliwe jest także zdalne otworzenie skrytki bez dotykania terminala. Sprawdź rozwiązania jakie udostępnił Twój operator.

7. Dezynfekuj opakowania i myj produkty
Wirus może znajdować się na powierzchni opakowania lub zakupionych produktów. Badania wykazują, że patogen może utrzymywać się na metalu, szkle lub plastiku nawet przez kilka dni. Dlatego jeśli masz możliwość zdezynfekuj opakowanie i umyj produkty, które wkładasz do lodówki. Po rozpakowaniu przesyłki wyrzuć opakowanie i dokładnie umyj ręce.

8. Płać on-line
Zrezygnuj z płatności za pobraniem. To najlepszy sposób na ograniczenie kontaktu z kurierem, który pozwala na szybkie i bezkontaktowe przekazanie przesyłki. Jeśli zdecydujesz się jednak na płatność za pobraniem, musisz pamiętać, że płatność gotówką będzie najprawdopodobniej niemożliwa. Płacąc kartą lub telefonem zachowaj ostrożność - PIN najlepiej wstukiwać w rękawiczkach. Rozważ też płatność BLIKIEM, która eliminuje konieczność
dotykania terminala.

POBIERZ PORADNIK W FORMIE PDF

olzalogisticolzalogistic.com, s.r.o.Protifašistických bojovníků 1329/19,73701 Český Těšín, Republika CzeskaNIP: CZ01503057, IČ (regon CZ): 01503057

© Olza Logistic 2011-2024 / Polityka prywatności

Site by weboski

Dziękujemy!
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.

Szwejk

Szybki kontakt