Handel transgraniczny - szansa i konieczność dla Twojego e-sklepu

Handel elektroniczny dynamicznie rośnie na całym świecie, nawet pięć razy szybciej niż ogół sprzedaży detalicznej. E-commerce pozwala na swobodne kupowanie artykułów w sklepach, do których nie mielibyśmy dostępu stacjonarnie. Kupowanie produktów za granicą to naturalna zmiana zwyczajów konsumenckich i tendencja, której znaczenie będzie rosło.

Handel transgraniczny rozwija się niemal równie dynamicznie, co e-commerce, i to pomimo mogących wystąpić różnego rodzaju przeszkód, których nie ma na lokalnych rynkach, np. różnych walut, języków czy praw konsumenckich. Aby wspomóc detaliczne transakcje międzynarodowe, Unia Europejska wprowadziła dedykowane przepisy ujednolicające dostęp do e-sklepów na terenie Wspólnoty. W ich wyniku kupno towaru w Polsce i w Czechach z punktu widzenia konsumenta nie powinno się znacząco różnić. Co więcej przepisy wprowadziły zakaz geoblokowania, który - w dużym skrócie mówiąc - nakłada na e-sklepy obowiązek obsługi i równego traktowania klientów lokalnych i zagranicznych.

Do tego ostatniego nie trzeba już specjalnie namawiać właścicieli e-sklepów, bowiem handel transgraniczny stał się naturalnym sposobem rozwoju własnego e-sklepu i olbrzymią szansą na zwiększenie sprzedaży, poszerzenie rynku i wzrost obrotów. Jest to także konieczność, bowiem podobnie jak polskie e-sklepy będą coraz więcej towarów wysyłać za granicę, tak też na nasz rodzimy rynek trafiać będzie coraz więcej ofert m.in. z krajów ościennych.

Chociaż obecnie większość sprzedaży transgranicznej z Polski trafia na zachód, to naturalnym celem ekspansji dla polskich e-sklepów są rynki Europy środkowo-wschodniej, w tym - m.in. ze względu na większą dynamikę wzrostu, niż bardziej dojrzałe rynki zachodnie - Czechy, Rumunia, Węgry i Słowacja.

Wydatki mieszkańców tych krajów na e-zakupy są imponujące. Według PayU, średnia wartość koszyka wynosi:
Słowacja 57,15 Euro
Rumunia 51,84 Euro
Węgry 51,42 Euro
Czechy 43, 61 Euro
Dla porównania w Polsce to zaledwie 31,97 Euro

***

O sile i potencjale rynku czeskiego możecie przeczytać m.in. tu, tu, tu i tu. Przygotowaliśmy też dla Was specjalne opracowanie, w którym zebrane są wszystkie najważniejsze fakty na temat tego rynku.

źródła:
https://www.payu.pl/blog/sprzedajacy/sprzedaz-transgraniczna-w-e-commerce-dlaczego-warto-sprzedawac-produkty-w-innych
https://fintek.pl/e-commerce-skonczyl-25-lat-w-polsce-rynek-handlu-internetowego-wart-jest-12-mld-usd/
http://www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/payu-handel-transgraniczny-z-sasiadami-szansa-dla-polskich-sprzedawcow-e-commerce,73334.html
https://www.globkurier.pl/blog/glossary/handel-transgraniczny/
https://eizba.pl/kategorie_cbw/handel-transgraniczny/
https://www.ue.katowice.pl/studia-podyplomowe/kierunki-studiow-podyplomowych/handel-transgraniczny-na-rynku-elektronicznym/dlaczego-handel-transgraniczny.html

Wykonanie strony internetowej: weboski